Press Release in Czech, May 24, 2006
Astronomové z celého světa přijedou do Prahy
PRAHA (24. května)
Na tři tisíce odborníků v astronomii z celého světa se v srpnu sejde v Kongresovém centru Praha (KCP) na 26. výročním zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU). Praha se stane třetím světovým městem, kam se tento prestižní kongres po letech znovu vrací. Kromě Říma patří do této extratřídy ještě Sydney. Na zajímavé přednášky o vesmíru populární formou se muže těšit i široká veřejnost.
Špičkoví odborníci z členských zemí unie se 14. srpna sjedou na dva týdny do KCP, aby zhodnotili astronomické objevy v uplynulých třech letech a dohodli pokračování mezinárodní spolupráce. Valné shromáždění IAU v Praze se dotkne většiny aktuálních otázek astronomie, astrofyziky a přilehlých oborů. "V rámci 6 sympozií, 17 diskusních zasedání a 5 specializovaných konferencí budeme hovořit o malých tělesech sluneční soustavy, která by se mohla setkat se Zemí. Dále o dvojhvězdách a jejich roli při stanovování vzdáleností ve vesmíru, o vzniku hvězd, vývoji galaxií a o různě hmotných černých dírách," uvedl Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc, předseda Národního organizačního výboru Valného shromáždění IAU a předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd ČR. "IAU je mezinárodní vědeckou společností, která sdružuje na 9 tisíc vynikajících profesionálních astronomů z celého světa. Její kongresy lze připodobnit k olympijským hrám ve sportu," podotkl Dr. Jiří Grygar, předseda Učené společnosti ČR. V rámci prestižního kongresu se mohou těšit na zajímavé přednášky vedené populární formou a překládané do češtiny také amatérští astronomové a vesmírní fandové z řad široké veřejnosti. Program astronomického setkání naleznou na internetových stránkách www.astronomy2006.com.
Zleva mistopředseda představenstva KCP Mgr. Ivan Bednář, předseda Národního organizačního výboru 26. valného shromáždění IAU Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc., starosta Městské části Praha 4 Bohumil Koukal, předseda představenstva KCP a náměstek primátora Ing. Jan Bürgermeister, generální ředitel KCP Ing. Michal Fárník a ředitel hotelu Holiday Inn JUDr. Jan Filip.
O roli žen v astronomii a astrofyzice se během kongresu bude diskutovat na specializovaných zasedáních. Mladí astronomové si během shromáždění vymění zkušenosti o možnostech a způsobech získání studijních pobytů. Konat se bude konference učitelů astronomie. "Mezi témata rozhovorů budou patřit stavby nových přístrojů na zemském povrchu, plánování extrémně velkého dalekohledu a experimenty na vesmírných sondách. Součástí Valného shromáždění jsou i přednášky a informace o posledních neočekávaných objevech. Zkrátka chystáme pražské horké astronomické léto 2006, které se má, podobně jako Valné shromáždění v roce 1967, neopominutelně zapsat do dějin astronomie," upozornil Jan Palouš.
Předseda Národního organizačního výboru 26. valného shromáždění IAU Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. (uprostřed) představuje vědecký program kongresu.
Významného ocenění se na této konferenci dostane práci českých astronomů. "Oznámíme novinku, že se Česká republika v brzké budoucnosti oficiálně zařadí mezi členské země prestižní Evropské jižní observatoře (ESO). Posláním ESO, která byla založena v roce 1962 jako vládní organizace některých evropských států, je společný výzkum vesmíru, rozvoj špičkových technologií, šíření nových poznatků, vzdělávání veřejnosti atd.," prozradil Prof Palouš a dodal: "Současně bude v Kongresovém centru Praha dosavadní generální ředitelka ESO Prof. Catherine J. Cesarsky, slavnostně uvedena do funkce prezidentky IAU."
Mezinárodní astronomická unie byla založena r. 1919 a na jejím prvním kongresu v roce 1922 v Římě se Československá republika stala jejím členem. Od té doby se kongresy IAU konají v tříletých intervalech s výjimkou doby 2. světové války. Opětovné konání kongresu v hlavním městě ČR po 39 letech je důkazem dobrého jména české astronomie. V Praze v průběhu staletí pobývali a pracovali velikáni astronomie a fyziky Tycho Brahe, Johannes Kepler, Albert Einstein, Christian Doppler a další. Poprvé se kongres IAU konal v Praze v roce 1967, kdy byl ve hvězdárně v Ondřejově slavnostně uveden do chodu největší český dalekohled – dvoumetrový reflektor. Shromáždění zároveň zvolilo Doc. Luboše Pereka generálním sekretářem IAU, který se stal zatím jediným českým astronomem v takto vysoké funkci.
Více informací Vám poskytne:
Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc
předseda Národního organizačního výboru Valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie,
předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd České republiky (AV ČR),
vedoucí oddělení Galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu AV ČR
Tel.: +420 267 103 038
Email: