26. valné shromáždění IAU - Praha
14. - 25. srpen 2006

Od 14. do 25. srpna 2006 bude v Praze probíhat 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU). Česká republika zve astronomy celého světa do města, které se může pochlubit bohatou vědeckou minulostí. Již ve 14. století zde byla založena Karlova universita, na které se astronomie vyučovala. V Praze v průběhu staletí pobývali a pracovali velikáni astronomie a fyziky Tycho Brahe, Johannes Kepler, Christian Doppler, Ernst Mach, Albert Einstein a další.

Nad pražským valným shromážděním Mezinárodní astronomické unie převzali záštitu prezident republiky Václav Klaus, bývalý prezident Václav Havel, předseda Akademie věd Václav Pačes, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a rektoři University Karlovy, Českého vysokého učení technického a Masarykovy university v Brně.

Po 39 letech se Praha ve dnech 14. – 25. srpna 2006 opět stane hlavním městem světové astronomie a stane se tak teprve třetím městem světa, kde se astronomické kongresy uskutečnily podruhé - kromě Říma je to ještě Sydney. Praha totiž hostila 13. valné shromáždění IAU již v roce 1967, kdy byl český astronom Doc. Luboš Perek zvolen generálním sekretářem IAU jako zatím jediný náš astronom v takto vysoké funkci a kdy byl v Ondřejově slavnostně uveden do provozu největší český dalekohled - dvoumetrový reflektor, který po několika modernizacích pracuje dodnes. Poslední valné shromáždění IAU se v roce 2003 konalo v Sydney, další se připravuje na rok 2009 v Rio de Janeiro.

Do Prahy se sjedou astronomové ze 75 zemí, aby projednali a vyhodnotili nejnovější objevy a pozorování, rozhodli o zásadních problémech a dohodli mezinárodní spolupráci. Témata se budou týkat od našich nejbližších vesmírných sousedů až po nejvzdálenější vesmír. Půjde o jedno z největších valných shromáždění IAU, které se kdy konalo.

Mezinárodní astronomická unie

Mezinárodní astronomická unie (www.iau.org) je mezinárodní vědeckou společností, která sdružuje na 9 tisíc profesionálních astronomů z celého světa. Je největším odborným orgánem astronomů na světě. Má 84 členských zemí. Byla založena r. 1919 a na prvním kongresu IAU v r. 1922 v Římě se Československá republika stala jejím členem. Od té doby se kongresy IAU konají v tříletých intervalech s výjimkou doby II. světové války. Na dva týdny se vždy do místa konání kongresu sjedou astronomové z členských zemí, aby jednak zhodnotili, co se v astronomii událo v uplynulých třech letech, aby informovali o svých nejnovějších objevech v teorii i pozorování a aby se dohodli na mezinárodní spolupráci v těch oborech, kde je to s ohledem na povahu astronomické práce i finanční nároky nutné. V Mezinárodní astronomické unii pracuje 12 vědeckých sekcí, 37 specializovaných komisí a 83 pracovních skupin, které pokrývají různé oblasti astronomie od Slunce a těles Sluneční soustavy až po vzdálené galaxie a studium struktury vesmíru. Mezinárodní astronomická unie také přiděluje jména nebeským tělesům či vydává stanoviska, zda nově objevené těleso ve Sluneční soustavě lze považovat za planetu či nikoliv. Toto téma bude po nedávných objevech dalších těles na okraji Sluneční soustavy, z nichž jedno je větší než planeta Pluto, jedním z hlavních témat jednání. Mezinárodní astronomická unie uznala novou planetu naposledy před 76 lety, kdy Američan Clyde Tombaugh objevil Pluto. Právě Pluto má své postavení planety současnými novými objevy silně ohroženo – je totiž jisté, že podle dnešních poznatků planetou není. Nová definice planety je tedy jedním ze současných témat Mezinárodní astronomické unie.

Program 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie

Na programu 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie je 6 symposií, 17 kratších setkání, 7 specializovaných tematických zasedání, setkání mladých astronomů, setkání žen – astronomek a řada jednání jednotlivých divizí a komisí Mezinárodní astronomické unie. Předneseny budou také 4 plenární přednášky předních světových astronomů:

středa 16. srpna 18:15
Jill Tarter: Vývoj života ve vesmíru

čtvrtek 17. srpna 18:15
Alan Title: Magnetické pole a jeho působení na sluneční atmosféru

pondělí 21. srpna 18:15
Shuang Nan Zhang: Podobné jevy v různých měřítcích: Černé díry, Slunce, supernovy, galaxie a galaktické shluky

úterý 22. srpna 18:15
Reinhard Genzel: Síla nových experimentálních technik v astronomii: přibližování se k černé díře ve středu Mléčné dráhy.

Valné shromáždění IAU v Praze se dotkne většiny aktuálních otázek astronomie, astrofyziky a přilehlých oborů. Hovořit se bude mimo jiné o malých tělesech sluneční soustavy, která by se mohla setkat se Zemí, o dvojhvězdách a jejich roli při stanovování vzdáleností ve vesmíru, o vzniku hvězd, vývoji galaxií i o černých dírách.

Pro účastníky kongresu je již také připraven doprovodný program. Kromě cest do nejzajímavějších míst v naší zemi se mohou zúčastnit exkurzí na ondřejovskou hvězdárnu, uskuteční se historické kolokvium na téma astronomická Praha, pro účastníky jsou připraveny procházky s odbornými průvodci po astronomické Praze. Autobus s odborníky na historii astronomie objede tři historická česká města, která jsou spojena s významnými jmény astronomů: Jaroměř – Josefov, Žamberk a Litomyšl. Zahraniční astronomy na jejich cestě po Východních Čechách přijmou starostové těchto měst.

V rámci kongresu se po dobu jeho konání v Kongresovém centru Praha koná doprovodná výstava, kde bude vystavovat celkem 34 firem a institucí z celého světa. Z českých firem a institucí na této doprovodné výstavě pro účastníky 26. valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie najdeme Astronomický ústav AV ČR, Hvězdárnu Kleť, Českou kosmickou kancelář, Českou astronomickou společnost, T-Mobile a Nakladatelství Academia. Mezi vystavovateli bude i nadnárodní sdružení International Virtual Observatory Aliance. To se již několik let snaží vytvořit důmyslný softwarový registr fungující na bázi internetového vyhledávače, který by komukoliv ve světě umožnil rychle v této databázi najít výsledky jakéhokoliv astronomického pozorování a vyhledat všechna k němu příslušná data, včetně typu a kalibrace pozorovacího přístroje. Na pražském valném shromáždění IAU se tento velmi významný a technicky náročný systém představí poprvé. Díky tomuto novému přístupu by se již nemělo stát, že by dva přístroje pracovaly zbytečně na popisu stejného tělesa či jevu.

Po 39 letech opět v Praze

Návrat kongresu do Prahy po 39 letech je důkazem dobrého jména české astronomie, které se při této příležitosti dostane neméně významného daru jako bylo v roce 1967 uvedení do provozu dvoumetrového dalekohledu v Ondřejově. Česká republika se stane členskou zemí Evropské jižní observatoře (www.eso.org) - jednání o přistoupení, která budou probíhat i během pražského valného shromáždění IAU, by měla vést k brzkému vstupu. Shodou okolností bude generální ředitelka ESO prof. Catherine J. Cesarsky v Praze zvolena prezidentkou IAU jako první astronomka v historii. Vystřídá ve funkci současného prezidenta Mezinárodní astronomické unie Prof. Ronalda D. Ekerse z Austrálie. Ten při své poslední návštěvě Prahy v březnu 2004 mj. uctil památku světově uznávaného astronoma českého původu Prof. Zdeňka Kopala na Vyšehradském hřbitově.

Obří akce

Do Prahy se sjede asi 2 500 astronomů z celého světa. 26. valné shromáždění se až na malé výjimky bude odehrávat v Kongresovém centru Praha. Zahájí ho prezident republiky Václav Klaus. Jednání zaplní celkem 20 sálů Kongresového centra Praha. Denně bude souběžně v provozu 16 až 18 prostor. Jedná se o nejdelší takto rozsáhlý kongres v ČR za posledních deset let. V Praze vystoupí více než 730 řečníků, jen za jedno dopoledne jich bude 40 - 60. Zhruba 3% budou tvořit čeští astronomové. Pro účastníky je připraveno přes 2 000 posterových prezentací, desítky příspěvků museli pořadatelé z časového hlediska odmítnout. Jinak by bez problémů naplnili i třítýdenní program, zájem o pražské jednání je velký.

Kongresové noviny

Kongresové noviny, které budou pro účastníky pražského valného shromáždění po dobu jeho konání vycházet denně kromě víkendu, ponesou jméno Dissertatio cum Nuncio Sidereo III a budou tak navazovat na astronomickou minulost českých zemí, kdy Johannes Kepler v roce 1612 publikoval v Praze svůj spis Dissertatio cum Nuncio Sidereo. Redakce kongresových novin je převážně česká a pracuje pod vedením Jiřího Grygara.

Přímé přenosy z jednání

Valné shromáždění IAU včetně doprovodné výstavy není přístupné veřejnosti. Některé části jednání však budou přenášeny internetem, a to v přímém přenosu na webovou stránku kongresu www.astronomy2006.com. První přenos se uskuteční již z úvodního ceremoniálu 15. srpna od 14:00 hodin. Vysílán v přímém přenosu bude též závěr kongresu 24. srpna od 14:00 hodin. Přenášeny budou také večerní plenární přednášky kongresu (od 18:15 hod.) s nejvýznamnějšími řečníky.

Odkazy

26. valné shromáždění IAU: www.astronomy2006.com (v angličtině s českou stránkou)
Podrobný program pražského valného shromáždění: www.astronomy2006.com/program-book.php
Kongresové noviny: www.astronomy2006.com/ga-newspaper.php (zde budou denně dostupná vydání kongresových novin - v angličtině)
Mezinárodní astronomická unie: www.iau.org/ (v angličtině)
Evropská jižní observatoř: www.eso.org/ (v angličtině)
Astronomický ústav Akademie věd ČR: www.asu.cas.cz

Doprovodný program pro českou veřejnost

Popularizační přednášky významných zahraničních astronomů, které se budou konat v budově Akademie věd na Národní třídě 3, Praha 1, místnost 206. Přednášky budou tlumočeny do češtiny. Vstup zdarma.

čtvrtek 17.srpna 2006 od 19:00
Jill Tarter (USA) - Život ve vesmíru (Live in the Universe)

pátek 18. srpna 2006 od 19:00
Francoise Combes (Francie) - Zrození a život galaxií (Birth and Life of Galaxies)

pondělí 21. srpna 2006 od 19:00
Reinhard Genzel (Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics Garching, Německo) - Černé díry v galaxiích (Black Holes in Galaxies).

Ondřejovská hvězdárna Astronomického ústavu AV ČR bude mimořádně otevřena i ve všední dny. Hvězdárnu lze navštívit po všechny všední dny v průběhu konání valného shromáždění IAU, tedy od 14. do 18. a od 21. do 25. srpna 2006 v 10:00 a v 15:00. Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově tak veřejnosti vynahrazuje mimořádně uzavřenou observatoř o víkendu 19. - 20. srpna 2006, kdy na hvězdárně budou probíhat exkurze účastníků kongresu. I česká veřejnost si bude moci denně (kromě víkendu) číst v kongresových novinách, které budou v angličtině zveřejňovány na adrese www.astronomy2006.com/ga-newspaper.php. Výběr z příspěvků v kongresových novinách bude překládán do češtiny a bude zveřejňován na stránkách Astronomického ústavu AV ČR www.asu.cas.cz a České astronomické společnosti www.astro.cz.

Program jiných subjektů jako doplňkový program při valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie:

Středa 16. srpna 2006 od 17:00 v budově Akademie věd ČR, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206 - Česká astronomická společnost:
Slavnostní předání Nušlovy ceny RNDr. Zdeňkovi Sekaninovi, CSc. a laureátská přednáška tohoto předního světového kometárního odborníka na téma Výbuchy a řetězové štěpení komet. Přednáška bude přednesena v češtině.

Denně kromě pondělí 9 - 12 a 13 - 17 hodin bude v Muzeu na zámku v Benátkách nad Jizerou otevřena výstava Mapy a hvězdář, na které můžete obdivovat geografické i hvězdářské mapy týkající se Tychona Brahe zapůjčené ze soukromých sbírek. Výstava se koná až do 31. října 2006.

Nakladatelství Academia k blížícímu se vstupu České republiky do Evropské jižní observatoře v těchto dnech vydává knihu Doc. RNDr. Petra Hadravy, DrSc. o Evropské jižní observatoři, jejím vzniku, historii i současných výsledcích a vztahu ESO a české astronomie.

Česká astronomická společnost pro 26. valné shromáždění IAU připravila výstavu Hvězdárny v Česku, která po skončení kongresu bude putovat do českých kulturních středisek v zahraničí, začínat bude v Drážďanech. Česká veřejnost se s ní ještě před odvozem do zahraničí setká v muzeu v Havlíčkově Brodě, kde bude otevřena při příležitosti 16. Podzimního knižního veletrhu (koná se 13.-14. října 2006). V rámci 16. Podzimního knižního veletrhu na téma „Vesmír v nás a kolem nás“ uspořádá Česká astronomická společnost panelovou diskuzi účastníků kongresu o hlavních závěrech jednání a směru výzkumu vesmíru v dalších třech letech.

Informace, akce a tiskové konference pro novináře

Novináři se mohou bezplatně registrovat na
www.astronomy2006.com/media-accreditation.php.

Tiskové služby

Mezinárodní astronomická unie bude mít v provozu tiskový sál (3.2), sál pro tiskové konference (3.3) a sál pro tisková interview (3.1) ve třetím patře Kongresového centra Praha. K dispozici bude pevné i bezdrátové připojení k internetu pro potřeby zaregistrovaných reportérů. Sál pro interview je k dispozici médiím pro rozhovory s účastníky kongresu a je rezervován podle došlých žádostí. Tiskový sál bude také mít pevnou telefonní linku, tiskárnu, přístup ke kopírovacímu stroji atd. Tisková kancelář bude uzavřena během víkendu 19. - 20. srpna.

Tiskové konference a další události

Očekává se zhruba 15 tiskových konferencí na řadu témat - Definice planety (viz níže), Objekty blízko Země - riziko nebo příležitost?, poslední výsledky z největších teleskopů na Zemi a v kosmickém prostoru, extrasolární planety (planety mimo Sluneční soustavu), postavení budoucích velkých dalekohledů na Zemi i mimo ni, Černé díry v roce 2006 a mnoho dalších. Novým a nevyzkoušeným pojetím bude Specializované zasedání 4 týkající se současných horkých témat v pátek 18. srpna a úterý 22. srpna, kde budou prezentovány nejnovější výsledky z různých oborů. Specializované zasedání 2 je určeno vzdělávání a Specializované zasedání 5 astronomii pro rozvojový svět, obojí patří k významným tématům Mezinárodní astronomické unie.

Předběžný plán tiskových konferencí a dalších akcí přístupných novinářům

Více informací naleznete na této adrese:
www.astronomy2006.com/press-conferences-overview.php.

Čtvrtek 10. srpna
10:00 Tisková konference: Souhrnné informace o valném shromáždění IAU pro rok 2006

Úterý 15. srpna
10:30 Tisková konference: Souhrnné informace o zahajovací ceremonii

12:00 Tisková konference: Gruberova cena pro významného kosmologa

14:00 Slavnostní zahájení zahrnující oficiální vyhlášení Gruberovy ceny

Středa 16. srpna
15:30 Definice planety

18:00-20:00 Neformální tisková beseda týkající se 5. světové konference vědeckých novinářů v Melbourne. Zahrnuje ochutnávku australských červených vín.

Čtvrtek 17. srpna
10:00 Asteroidy blízko Země: Riziko nebo příležitost?

12:00 Tisková konference: objev AAAS/SCIENCE. Bude zveřejněn na konferenci. Poznámka: Podléhá embargu do 17. srpna 20:00 SELČ.

15:00 Nejzajímavější astronomická zařízení v příštím desetiletí

Pátek 18. srpna
11:00 Výkonný výbor zve k diskusi na téma Rok 2009 - mezinárodní rok astronomie (koná se v Panorama Hall)

13:00 Tisková konference: Supernova 1006 o tisíc let později

Pondělí 21. srpna
10:00 Tisková konference: Souhrnná aktualizace týkající se valného shromáždění

19:30 Uzavřená tisková recepce IAU na Nebozízku

Úterý 22. srpna
10:00 Demografie kulových hvězdokup

11:30 Tisková konference: Zahájení projektu Vesmírné povědomí

12:45 Plenární diskuze k definici planety (ve Forum Hall) - novináři jsou zváni

Středa 23. srpna
13:00 Tisková konference: Černé díry - rok 2006

Čtvrtek 24. srpna
14:00-17:30 Slavnostní zakončení, hlasování o rezolucích

18:00 Tisková konference: Shrnutí Valného shromáždění

Pátek 25.srpna
10:30 Statut Definice planety po rozhodnutí Valného shromáždění.

Události týkající se Definice planet

Pro veřejnost jsou zajímavé pokračující práce na rezoluci IAU o vědecké definici významu pojmu „planeta“. IAU je od svého založení roku 1919 arbitrem planetární a satelitní terminologie. Hranice mezi planetami a jinými objekty sluneční soustavy nebyla nikdy definována, ale současné objevy nových objektů ve Sluneční soustavě tuto problematiku otevřely.

Výkonný výbor IAU se dohodl, že diskuse na téma Definice planety by měly být otevřené. Proto jsou zástupci médií na zasedáních vítáni, jen vás laskavě žádáme, ponechejte si, prosím, dotazy na jiné příležitosti, tj. tiskové konference či jednotlivá interview.

Časový rozvrh tiskových konferencí k tématu Rezoluce definice planety je následující:

Středa 16. srpna
8:00 Rozhodovací proces a návrh rezoluce týkající se definice planety budou zveřejněny v konferenčních novinách. Bude vydáno tiskové prohlášení.

15:30 Tisková konference: Proces definice planety

Úterý 22. srpna
12:45-13:45 Plenární diskuse: Problematika definice planety, zve Výkonný výbor. Tisk je zván k účasti.

Čtvrtek, 24. srpna
14:00-17:30 Slavnostní zakončení Valného shromáždění: hlasování o závěrech. Mělo by proběhnout hlasování o Rezoluci definice planety. Tisk je zván k účasti.

Pátek 25. srpna
10:30 Tisková konference: Definice planety po valném shromáždění 2006 v Praze.


Navigation



COPYRIGHT INFORMATION